Pracovněprávní nároky: Provozovna v rekonstrukci

Individuální úprava mzdy zaměstnavatelem

Dobrý den. Pracuji pro jednu obchodní firmu. Tato firma bude v nejbližší době provozovnu ve které dělám rekonstruovat, a poslala plat ve výší 100%, protože budu měsíc doma. Já ale bohužel nemám smlouvu s firmou, ale s člověkem, který má tuto provozovnu na starost. A tento člověk mi chce nařídit dovolenou + nařídit směnu na jiné provozovně, i přes to, že na jiné provozovně má dostatek lidí. Chci se zeptat, zda mi může dovolenou nařídít, i když ta provozovna bude zavřena. A zda-li mi může snižít 100% plat, který firma poslala, na pouhých 60% ? Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

dle zákoníku práce čerpání dovolené zpravidla určuje zaměstnavatel, který je povinen zaměstnanci tuto určenou dobu oznámit alespoň 14 dnů předem. Pokud je tato podmínka naplněna, nelze jednání zaměstnavatele, kdy zaměstnanci určí dovolenou na dobu, kdy probíhá rekonstrukce jeho provozovny, považovat za protizákonné.

V případě překážek na straně zaměstnavatele přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši 80% průměrného výdělku v případě, kdy zaměstnanec nemůže konat práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami. To ovšem za předpokladu, že zaměstnanec nebyl převeden na jinou práci. Pokud zaměstnanec nemůže konat práci v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku. Pokud zaměstnanec nemůže konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele než výše uvedené, přísluší mu náhrada mzdy ve výši 100% průměrného výdělku.

S pozdravem,