Pracovněprávní nároky: Průměr k proplacení dovolené

Dovolená

Náš zaměstnanec je na PN od 9/2016 doposud a nyní mu byla přiznaná invalidita 3. stupně od 13.6. Jak mu máme proplatit nevyčerpanou dovolenou za rok 2016 - jaký průměr? Lze PP ukončit dohodou na jeho žádost k 31.7.2017?

Vážení

Nevyčerpanou dovolenou lze proplatit pouze v případě, že zaměstnanec ukončuje pracovní poměr. Pokud se toto neděje, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit čerpání dovolené tak, aby přenesenou dovolenou vyčerpal co nejdříve po skončení překážky v práci. Pro vyčíslení nároku na proplacení dovolené se pužije pravděpodobný výdělek, kterého by zaměstnavatel dosahoval, pokud by nebyl v pracovní neschopnosti. Pracovní poměr skončený dohodou je právní jednání odsouhlasené oběma stranami dohody, pokud tedy s dohodou souhlasíte, jedná se o konsenzus a pracovní poměr lze ukončit k sjednanému datu.

S pozdravem, Vaše nároky