Reklamace/e-shopy: Reklamace použitého zboží

Neuznaná reklamace

V červnu l.r. jsem zakoupila v prodejně nábýtku v Hradci Králové koženou sedací soupravu. V kupní smlouvě deklarován pouze mírně odřený roh. Postupem času sed.souprava začala vrzat, objednali ND, který na sedačce nikdy ani nebyl , ale závada se objevila opět a to na druhém sedáku, na kterém se současně začala propadat i výplň. Bylo mi sděleno, že je to jejich dobrá vůle, že ve smlouvě stojí, že se jedná o zboží použité a poslední kus z výstavy. záruční doba 12 měsíců. Odstoupením od smlouvy mi pak hrozí 25% z kupní ceny. Zboží jsem kupovala pouze s deklarovanou vadou, smlouvu jsem v dobré víře podepsala a nyní mi za cenu 35000,- zbyde zboží znehodnocené. Doposud na reklamované závady reagovali , avšak za necelý měsíc uplyne reklamační doba a mám obavu, že se jedná ve skutečnosti o velmi nekvalitní výrobek, který nemohl být nikdy ani plně funkčí a výstava na jeho znehodnocení nemohla mít takový vliv. Navíc se závady neobjevily hned po zakoupení, ale za víc jak půl roku. Prosím o radu, jak dále postupovat. Děkuji

Dobrý den,

jestliže jste sedačku zakoupila za nižší cenu s ohledem na odřený roh a určité mírné opotřebení, které bylo způsobeno umístěním sedačky na výstavě, pak prodávající za takové vady nenese odpovědnost. Neznamená to však, že by neměl odpovídat za jiné vady, které se na sedačce vyskytnou, tedy propadání výplně sedačky a vrzání. Uvádíte, že jste již sedačku u prodávajícího reklamovala a prodávající reklamaci vyřídil opravou, což je plně v souladu s právní úpravou občanského zákoníku. Jestliže se i poté na zboží vyskytnou další vady, umožňuje občanský zákoník odstoupit od kupní smlouvy právě pro opakovaný výskyt vad. Opakovaným výskytem vad se dle soudní judikatury rozumí výskyt třech vad stejných nebo čtyř vad různých. Samozřejmě je nezbytné, aby šlo o vady, které jste reklamovala a prodávající reklamace uznal. Pokud není dodržena podmínka mnohosti vad, přichází v úvahu nárok na další opravu či na slevu z kupní ceny. Odstoupení od kupní smlouvy je také možné, pokud prodávající nestihne reklamaci vyřídit do 30 dnů od jejího uplatnění, jestliže jste si tedy nesjednali lhůtu delší. Při odstoupení od kupní smlouvy jsou si strany povinny vrátit své vzájemná plnění, není tedy možné, aby Vás prodávající jakkoliv sankcionoval či vrátil pouze část kupní ceny.