Pracovněprávní nároky: Renta a minimální mzda

Renta

Dobrý den,pobírám rentu za nem z pov.u předchozího zamestnavatele .Nyní pracuji již 10 rokem u nynějšího ovšem ten mi řekl ,že musi snížit pracovniky leda ,že bych přešel na poloviční úvazek.jak se to dotkne mne na rentě.Samozřejmě budu krácen i na výdělku .A to u něj dělam za minim.mzdu.Co nebo jak mohu přejit na méně hodin abych nebyl persekuován nebo dostal rovnou ukončení prac.činosti ve firmě díky

Dobrý den,

dle § 271b zákoníku práce náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.

Renta se vyplácí měsíčně, jedná se vlastně o takový doplatek ke mzdě, kterou jste pobíral před vznikem nemoci z povolání. Přejdete-li u nynějšího zaměstnavatele na poloviční úvazek, výše renty se Vám nesníží, naopak, bude-li výše Vaší mzdy nižší, výše renty se zvýší.