Pracovněprávní nároky: Renta a nové zaměstnání

Nárok na rentu

Dobrý den. Mám uznanou nemoc z povolání a byla jsem z tohoto důvodu propuštěna ze zaměstnání. Pobírám rentu a nyní jsem si našla práci, kterou mohu se svou nemocí vykonávat. Můj příjem před nemocí byl asi 23000 hrubého, mám strach že o rentu přijdu, v novém zaměstnání takový výdělek mít nebudu, na co tedy mám nárok a co k tomu potřebuji? Děkuji H.

Dobrý den, náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (označovaná také jako „renta“) přísluší dle § 271b zákoníku práce zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného kvůli nemoci z povolání. „Renta“ se Vám tak sníží, ovšem právo na její vyplácení nezaniká, pokud byste nedosáhla stejného nebo vyššího výdělku jako před zjištěním nemoci z povolání. O změnách byste měla informovat Vašeho bývalého zaměstnavatele.