Pracovněprávní nároky: Renta a odstupné při ukončení pracovního poměru

Nárok na rentu

Dobrý den.Vylučuje se nějak pobírání renty za nemoc z povolání a ev odstupné při ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů ze strany zaměstnance?A pokud lékař uzná,že nejsem schopna vykonávat ze zdravotních důvodů svou stávající práci,nezbavuji se tím možnosti vykonávat stejnou profesi někdy později,pokud se stav zlepší?Kolik měsíců je renta a kolik odstupné?Díky

Vážená paní

Tyto dva nároky se nijak nevylučují, odstupné pouze vylučuje pobírání přídavku od úřadu práce. Renta za nemoc z povolání je pak poměrně krácena podle výdělku, kterého dosahujete po nemoci z povolání (v případě pobytu na úřadu práce se za dosaženou mzdu počítá mzda minimální). V případě, že lékař uzná, že nejste schopna vykonávat určitý druh práce, je při zlepšení potřeba nový lékařský posudek o Vašem stavu s možným zrušením zákazu výkonu práce. Náhradu za ztrátu na výdělku je Vám zaměstnavatel povinen vyplácet až do dne, který předchází Vašemu dni k nástupu do starobního důchodu. Odstupné v případě skončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí danou zaměstnavatelem je 12-násobek průměrného výdělku.

S pozdravem,

Vaše nároky