Pracovněprávní nároky: Renta po výpovědi

Nárok na rentu

Dobrý den, byla mi uznána nemoc z povolání. Když bych dala výpověď ze zdravotních důvodů, mám nárok na nějakou rentu? Děkuji

Dobrý den,
nárok na rentu vzniká v případě, že byste kvůli nemoci z povolání dosahovala nižšího výdělku než před její vznikem. Pokud už tedy máte rentu přiznanou, a dáte výpověď, renta Vám bude náležet ve stejné výši, jaké dosud. Pokud si najdete novou práci, kde budete kvůli nemoci povolání vydělávat míň, jako u předchozího zaměstnavatele před vznikem nemoci z povolání, bude Vám vyplácena renta ve výši rozdílu mezi výdělkem před vznikem nemoci z povolání a tímto výdělkem s připočtením případného invalidního důchodu. Pokud budete vedena na úřadě práce jako uchazečka, renta se bude počítat jako rozdíl mezi výdělkem před vznikem nemoci z povolání a tzv. fiktivním výdělkem ve výši minimální mzdy s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.