Pracovněprávní nároky: Rizika podání výpovědi zaměstnancem v nemocenské

Nemocenská

Dobrý den, 11/2017 jsem utrpěla pracovní úraz (vykloubení kolene). Úraz je zapsán a uznán jako pracovní úraz. Během 12/2017 se pracovní úraz opakoval (znovu zapsán a uznán). K 03/2018 jsem nastoupila na PN a čekala na plastiku vazu. Můj zaměstnavatel nedodal na OSSZ poklady ke zpracování úrazu. OSSZ mě kontaktovala a já dodala zbývající dokumenty. Bohužel jsem díky této chybě od 03/2018 neobdržela výplatu neschopenky. Pouze prvních 14 dní od zaměstnavatele. Bohužel se úraz projevil jako vážnější (plastika vazů + dislokace čéšky). Pracuji jako vedoucí v prodejně, kde pracuji na 12-hod směny, práce je převážně stojací a dle názoru mé obvodní lékařky není vhodná. Rozhodla jsem se tedy, že po návratu z PN podám výpověď a najdu si práci méně náročnou s 8hod prac. dobou. Mojí otázkou je, zda mohu podat výpověď po dobu trvání ochranné lhůty (PN) bez rizika ztráty náhrady ušlé mzdy, bolestného atd.. Je nutné odpracovat výpovědní lhůtu? Nemám nárok na její zkrácení popřípadě jinou možnost? Započítává se PN do výpovědní lhůty? Tzn. kdybych podala výpověď 31.4.2018, mohu z práce odejít po uplynutí PN nebo mi pracovní poměr skonči po uplynutí PN + 2 měsíce výpovědní lhůty. Děkuji, Ing. Jurášová Jana

Pěkný den,

Zaměstnanec může dát výpověď z pracovního poměru zaměstnavateli z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu bez omezení. Pracovní poměr potom skončí uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Na běh výpovědní doby nemá v případě výpovědi ze strany zaměstnance případná pracovní neschopnost vliv. Pracovní poměr skončí uplynutím posledního dne výpovědní doby, do práce se poté tedy vracet nadále nebudete. Pokud Vám však bude pracovní neschopnost ukončena ještě za trvání pracovního poměru, do práce se vrátit do doby skončení pracovního poměru musíte.