Pracovněprávní nároky: Rizikové příplatky na pracovišti z důvodu úložiště zbraní

Příplatky

Dobrý den, můj dotaz se týká změn které probíhají na našem pracovišti,kterým je dispečink městské policie,kamerový systém,pult centralizované ochrany,řešení tísňové linky 156 a další činnosti spojené s pracovištěm MP. Jsme civilní zaměstnanci,kteří nepobírají žádné rizikové příplatky.Nyní se vedení města rozhodlo,že na našem pracovišti zřídí úložiště zbraní městských strážníků. Má se jednat o trezorovou skříň umístěnou v našem současném skladě. Na našem pracovišti pracuje vždy jeden pracovník 12 hodin,a to od 07:00-19:00 a od 19:00-07:00.Strážníci si budou vydávat zbraně sami vždy před a po směně,ovšem po celých dvanáct hodin budou pod naším dohledem i když v trezorové skříni,cítíme určité znepokojení. Myslíme si že tato na nás přehozená zodpovědnost by měla být hodnocena určitým stupněm rizika a dle toho i finančně oceněna. Máme nárok na nějaké rizikové příplatky? Děkuji za odpověď. za kolektiv Opava L.

Dobrý den,

zákoník práce výslovně stanoví zákonné příplatky (práce přesčas, noční práce, práce a další), které je zaměstnavatel povinen zaměstnanci vyplatit, pokud dojde k objektivnímu splnění jejich předpokladů. Zaměstnavatel také může subjektivně rozhodnout o přiznání určité prémie za naplnění jím jasně a měřitelně stanovených podmínek. Pokud Vám však byla zaměstnavatelem pouze určitým způsobem změněna náplň vykonávané práce, k čemuž je zaměstnavatel oprávněn, automatický nárok na přiznání určitých prémií či příplatků Vám však nevzniká.