Realitní kanceláře: RK našla nájemce s exekucemi

Pochybení realitní kanceláře

Zadal jsem zakázku .... v Chebu na nalezení nájemce. Ti mi jej našli, ale po 1měs. se zjistilo ,že má 25exekucí, on neplatí již 4.nájem a odmítá se vystěhovat? RK jej vůbec nelustrovala, ač byl makléř požádán. Pouze sledoval svou provizi a rychle se zbavit bytu. Nyní nenese žádné záruky. Mám nějaké páky? Děkuji V.

Dobrý den,

pokud Vám nájemce dluží nájemné, můžete mu samozřejmě okamžitě vypovědět nájemní smlouvu, neboť tímto hrubě porušuje své povinnosti. V takovém případě lze nájemní smlouvu vypovědět i bez výpovědní lhůty. Pokud se vystěhovat odmítá, podejte žalobu na vyklizení nemovitosti (bytu).

Dle § 2452 občanského zákoníku, Zprostředkovatel nesmí navrhnout zájemci uzavření smlouvy s osobou, o které má důvodnou pochybnost, zda povinnosti ze zprostředkované smlouvy řádně a včas splní, nebo o které vzhledem k okolnostem takovou pochybnost mít měl.

Otázkou však je, zda zprostředkovatel mohl vědět, nebo mohl důvodně pochybovat o solventnosti budoucího nájemce. Pokud by se Vám podařilo prokázat, že toto zprostředkovatel vědět měl a mohl, a přesto Vám nájemce doporučil, porušil by tím zákonnou povinnost a byl by patrně založen nárok na náhradu škody za porušení zákonné povinnosti.

Pokud by podobné ujednání bylo součástí zprostředkovatelské smlouvy, byla by Vaše situace ještě lepší, neboť pokud dojde k porušení smluvní povinnosti, je strana, která smlouvu porušila, povinna k náhradě škody bez ohledu na její zavinění.