Ostatní: Rozdělení nemovitosti při rozvodu

Společné jmění manželů

Dobrý den, budeme se s manželem rozvádět. Nyní vlastníme ve SJM chatu a byt. Chceme ještě před rozvodem (abychom nemuseli platit daň z příjmu) udělat dvě darovací smlouvy, abych já vlastnila celý byt (kde budu žít s dětmi) a manžel celou chalupu.. Je nutné před vytvořením darovacích smluv ( kdy manžel mi daruje ½ bytu a já jemu ½ chalupy a též před vklady na katastr) provést u notáře zúžení SJM na ideální poloviny a pak až udělat darovací smlouvy? Nebo stačí darovací smlouvy a nemusíme řešit, že je byt i chalupa ve SJM? Nebo je nutné provést předchozí zúžení SJM. Velmi děkuji. Selnerová

Vážená paní Selnerová

Darování podílu na nemovitosti manželce darovací smlouvou je možné tehdy, pokud je nemovitost nebo její část ve výlučném vlastnictví manžela. Darovat manželce část SJM nelze. V tomto případě bude nutné uzavřít dohodu o zúžení SJM. Součástí SJM musí však i po zúžení zůstat majetek, který tvoří obvyklé vybavení společné domácnosti.

S pozdravem, Vaše nároky

Zpět do Ostatní