Pracovněprávní nároky: Rozdílná mzda na stejné pozici

Mzda

Dobrý den, prosím o radu, ohledně mé mzdy. Zjistil jsem, že můj kolega, vydělává o 5 000,-Kč hrubého víc než já. Kolega je rozvedený, bezdětný, do práce to má 5km. Já mám rodinu,do práce denně jezdím 33 km, navíc jsem v 1. stupni inv. důchodu, šéf má na nás stejné pracovní nároky, vůbec nezohledňuje můj důchod, navíc na rozdíl od kolegy zastupuji jiné pracovníky v době jejich dost časté nepřítomnosti. jakým způsobem se mám bránit, či dožadovat alespoň dorovnání platu na úroveň platu kolegy? Někde jsem četl, že můžu požadovat toto dorovnání za tři roky zpětně. Jak to vlastně je? Děkuji a jsem s pozdravem

Dobrý den,

obecně platí, že za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody, přičemž stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce.

Složitost, odpovědnost a namáhavost práce se posuzuje podle vzdělání a praktických znalostí a dovedností potřebných pro výkon této práce, podle složitosti předmětu práce a pracovní činnosti, podle organizační a řídící náročnosti, podle míry odpovědnosti za škody, zdraví a bezpečnost, podle fyzické, smyslové a duševní zátěže a působení negativních vlivů práce.

Pracovní podmínky se posuzují podle obtížnosti pracovních režimů vyplývajících z rozvržení pracovní doby, například do směn, dnů pracovního klidu, na práci v noci nebo práci přesčas, podle škodlivosti nebo obtížnosti dané působením jiných negativních vlivů pracovního prostředí a podle rizikovosti pracovního prostředí.

Pracovní výkonnost se posuzuje podle intenzity a kvality prováděných prací, pracovních schopností a pracovní způsobilosti a výsledky práce se posuzují podle množství a kvality.

Pokud se domníváte, že jste s ohledem na výše uvedené diskriminován, můžete podat stížnost na inspektorát práce, který případné porušování pracovněprávních předpisů prošetří. Jinou možností je rovněž domáhání se svého nároku žalobou u soudu. Dorovnání mzdy je případně možné pouze 3 roky zpětně s ohledem na tříletou promlčecí dobu.