Pracovněprávní nároky: Rozvázání pracovního poměru

Nemoc z povolání

Dobry den! Z nevedomosti jsem zamestnavateli podepsal dohodu o rozvazani prac. pomeru ze zdravotnich duvodu. Ted teprve vyrizuji v C. Budejovicich nemoc z povolani. Jedna se o karpalni tunely, jsem po operaci! Jestli mi bude nemoc uznana na co bych mel tedy ze zakona pravo? Nechali mi podepsat dohodu ucelove! Lidi neznaji zakony! Vedeli ze budu vyrizovat nemoc z povolani. Chtel jsem 12platu. Rekli ze'na to nemam potvrzeni! Zavodni doktor napsal pozbyl dlouhodobe zdravotni zpusobilost z OBECNYCH PRICIN! Dekuji. Do budoucna s vami asi pocitam.

Dobrý den,

nemoc z povolání může uznat pouze lékař ze střediska nemoci z povolání, stanovisko závodního lékaře tedy není relevantní. Ve chvíli, kdy bude nemoc z povolání uznána a zaměstnavatel se proti tomuto rozhodnutí neodvolá, po něm můžete požadovat odškodnění, které bude představovat ztráta na výdělku (zaměstnavatel Vám musí dorovnat příjmy, které jste kvůli nemoci z povolání ztratil, ať už pracovat nemůžete vůbec nebo jste museli začít dělat jinou méně ohodnocenou práci, případně práci na částečný úvazek).

Dále máte nárok na náhradu výdajů, které Vám v souvislosti s léčením vznikly (např. rehabilitace, léky apod.) a dále také bolestné a ztížení společenského uplatnění (dle stanovených tabulek).

Pokud tedy budete mít uznánu nemoc z povolání a budete mít problém s vymáháním svých nároků, neváhejte se na nás obrátit.