Pracovněprávní nároky: Rozvázání PP a odstupné při pracovní neschopnosti

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, je mi 61 let a v roce 2014 jsem nastoupil do prac. poměru na dobu neurčitou a zcela zdáv do fa Borgers. Po dvou létech mi na plicním zjistili, že mám astma a dělat už tam nemohu (prac. omezení s vyloučení expozice dráždivým látkám dýmům a praš. prostředí). Na klinice prac. lékařství bylo prokázáno asma a zhoršení o 29% oproti vých. hodnotě ale nemoc z pov. t.č. neprokazujeme. Marodil jsem rok a nyní mi dal zaměst. dovolenou. Mám nárok na nějaké odchodné protože jsem pozbyl dlouhodobě zdrav. způsobilost pro výkon dosavadní práce, popř. jestli mám nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po prac. neschopnosti a mám dát výpověď já nebo zaměstnavatel. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud vám nebyla prokázána nemoc z povolání, nemáte nárok na náhradu ztráty na výdělku po pracovní neschopnosti. Pokud bude pracovní poměr ukončen výpovědí danou zaměstnavatelem, nebo dohodou, avšak z důvodu, že jste pozbyl zdravotní způsobilosti pro výkon dosavadní práce, náleží Vám odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku, který jste u zaměstnavatele dosahoval. Nejlepší možností pro Vás bude, když počkáte na výpověď od zaměstnavatele.