Ostatní: Sankce za předčasné splacení u úvěru

Úvěry

Dobrý den,v 11/2011 jsme uzavřeli dvě smlouvy u čmss.v roce 2013 jsme čerpali překlenovací úvěry ve výši 1.800.000,- Kč. K 15.2.2017 jsme požádali o souhlas s předčasným splacením meziúvěru z důvodu prodeje nemovitosti ( kupní smlouva) a byla nám vyčíslena úhrada za předčasnou výpověď 90.000,- a úhrada za předčasné splacení 90.000,-.Celkem tedy 180.000,- Kč sankce za předčasné splacení.Má na to čmss nárok?Jak máme postupovat zdá se nám to neadekvátní.Děkuji za pomoc.S pozdravem Laďka P.

Dobrý den,

Podle obchodních podmínek ČMSS je možnost předčasného splacení meziúvěru vázaná na souhlas stavební spořitelny. Pokud jste tento souhlas obdržela, je dále dle obchodních podmínek dáno právo věřitele na náhradu nákladů spojených s předčasným splacením meziúvěru ve výši rovnající se 5 % z předčasně splacené části meziúvěru, tedy nikoliv 5% z celkové částky.

Podle informací tiskového odboru, pokud splácí-li klient do 15 % dlužné částky ročně, neplatí žádný poplatek za mimořádnou splátku. Aktuálním sazebníku úhrad ČMSS není poplatek za mimořádnou splátku úvěru zakotven, ovšem klient zaplatí 5 % z cílové částky za vypovězení smlouvy o stavebním spoření se souvisejícím meziúvěrem. S tímto, ale může být spojena i povinnost vrátit státní příspěvky na stavební spoření. Tím, že se nejedná o poplatek za mimořádnou splátku, ale za zrušení související smlouvy, ho stavební spořitelna může účtovat i v případě úvěrů, na které se vztahuje zákon o spotřebitelském úvěru.

V dané věci Vám doporučuji další jednání se stavební spořitelnou, při případné právní asistenci, nebo postupné splacení meziúvěru v maximální možně roční úhradě 15% z celkové dlužné částky.

Pro kompletní posouzení daného případu je nutné zaslání více podkladů k Vašemu případu. Proto se můžete se svým případem obrátit na společnost Vašenároky.cz prostřednictvím internetových stránek společnosti.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní