Pojišťovny: Škoda způsobená dopravní nehodou

Dopravní nehody Náhrada škody

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně škody na mejetku při dopravní nehodě. Byla jsem jako chodec sražena autem vina je na straně řidiče. Oblečení bylo totálně zničeno a mobilní telefon také některé věci byly rok či dva staré. Pořizovací cena těchto všech věcí byla celkem 7400kč a pojišťovna mi poslala pojistné plnění 3800,-kč s vysvětlením, že věci byly již staré a v době nehody měly nižší hodnotu. U každé věci mi odečetli její opotřebení a stáří. Jsou v právu, mohou mi takto amortizovat škodu? Bude právo na mé straně když si při totální škodě budu nárokovat cenu za kterou jsem věc pořídila? Děkuji za odpověď?

Dobrý den,

v tomto případě se jedná o peněžitou náhradu škody poškozené opotřebované věci. Náhrada v tomto případě je stanovena ve výši ceny obvyklé, která vzniká srovnáním skutečného a hypotetického stavu věci. Tato cena věci obvyklá v okamžiku nehody je pochopitelně u opotřebovaných věcí nižší než u stejných nových věcí. K vašim otázkám tedy musím říci, že se opotřebení odečítat může, protože cílem je zjistit skutečnou škodu. Nárokovat celou částku za jakou jste věc pořídila, není v tomto případě na místě. Na druhou stranu pokud nesouhlasíte s výší částky, a jste schopna například doložit, že stejně starý telefon byste zakoupila v době nehody v bazaru dráž, pak jistě stojí za to nechat pojišťovnu věc přešetřit.

S pozdravem,