Reklamace/e-shopy: Skrytá vada automobilu

Skrytá vada Náhrada škody

Dobrý den, zakoupili jsme v srpnu auto, s tím že vůz má udělané rozvody před 20000 km, bylo to napsané i v inzerátu. Asi po 2000 ujetých kilometrech se přetrhl rozvodový řemen. Prodávajícímu jsme zavolali že se stalo to a to a že to dáváme do servisu na opravu. V servisu mi řekli že řemen nebyl v žádném případě měněn tak jak prodávající tvrdil. Chci se zeptat jestli máme nárok na náhradu škody, jestli je to skrytá závada? Děkuji za odpověd.

Dobrý den.

Posoudit nárok na slevu z kupní ceny u automobilu je složitější situace. Často nezáleží jen na tom, jestli je vada skrytá nebo zjevná, ale i na faktech jako je stáří automobilu, počet najetých kilometrů, kupní ceny apod. Pokud jde o zjevnost uplatněných vad, je za zjevné vady možno považovat jen takové, jejichž existence je kupujícímu zřejmá na pohled, případně takové vady, které lze zjistit běžně prováděnými zkouškami. Za zjevné vady nelze považovat ty vady, jejichž existenci by musel kupující zjišťovat prohlídkou spojenou s destrukcí kupované věci, popř. vady, které se typicky mohou v plné míře projevit až při užívání.