Reklamace/e-shopy: Skrytá vada na autě jeden den po koupi

Reklamace automobilu

dobry den,koupila jsem auto ve vysi 40tisic korun kdy mi majitele tvrdili ze auto jezdi denne bez problemu je po servise a ma novou stk,jenze po jednom dni uzivani auta uz vyskocila chyba v prevodovce a auto nejelo a to se stavalo vehem dne opakovane a auto mam par dni,mam narok na odtouoeni od smlouvy?pani mi pise ze o teto zavade nevedela a proto to neni skryta zavada,ale potrebuju auto denne kvuli detem a tohle se mi zda uz jako velka zavada a proto hci odstoupit od smlouvy.

Dobrý den,

pro vyřešení případu by bylo nutné znát vlastnosti předmětného vozidla a k němu se vztahující kupní smlouvu, popřípadě předávací protokol. Před koupí vozidla je povinností kupce si vozidlo řádně prověřit a seznámit se s jeho stavem. U ojetých vozidel je přitom běžné, že závada nastane z prostého opotřebení materiálu. Při koupi použité věci je tedy nutné rozlišit, zda se jedná o vadu věci, či o zmíněný projev běžného opotřebení. Vada na rozdíl od běžného opotřebení vykazuje nedostatek vlastností, které se u věci určitého druhu a stáří dají rozumně očekávat.

Co se týče práva na odstoupení od smlouvy, muselo by se jednat o podstatné porušení povinnosti smlouvy, tedy takové, o němž již při uzavření smlouvy prodávající věděl nebo musel vědět, že by kupující smlouvu neuzavřel, pokud by toto porušení předvídal. V ostatních případech se má za to, že porušení podstatné není. Ve Vašem případě by tak bylo nutné prokázat, že vada na vozidle musela být prodejci známa již při prodeji, a že se tedy nejedná o vadu, která vznikla až při přechodu nebezpečí škody na kupujícího, tedy v zásadě předáním vozidla.