Právo na vaší straně

Bydlení: Skrytá vada po koupi nemovitosti

22.8.2016

Skryté vady nemovitosti

Dobrý den, 8/2015 jsme přes RK koupily rodinný dům, který byl postaven a kolaudován v roce 2002. Po prvních deštích se začaly objevovat mapy na zdech. Původní majitel, po tom co jsme jej kontaktovaly, ihned dorazil. Jeho reakce byla, že zde byl velký vítr, který pohnul s krytinou, kterou je šindel. Pozvaly jsme si v průběhu několika měsíců 4 střechařské firmy na posouzení stavu střechy. Verdikty všech čtyř firem zněl stejně, že vítr nemůže pohnout touto krytinou, pokud je správně položena, na několika místech chybí oplechování, krytina je špatně položena a nekvalitní. Doporučení znělo vyměnit krytinu. V kupní smlouvě je uvedeno, že jsme se seznámily se stavem nemovitosti před podpisem této smlouvy a v tomto stavu nemovitost přebíráme. O stavu nemovitosti bohužel není ani slovo... Znamená to, že nemáme nárok vzniklé závady, na které jsme přišly až při používání, reklamovat? Dům jsme zakoupily během loňského léta, které bylo horké a extrémně suché... Při jednání s původním majitelem nám bylo jasné, že o špatném stavu střechy věděl, protože když jsme chtěly přes makléřku reklamovat, tak pan majitel hned navrhl, že se budou podílet na opravě... Bohužel přišli s návrhem jejich podílu ve výši 20000-30000Kč. Výše návrhu nám přišel hodně nízký, i vzhledem k tomu, že musíme ještě vyměnit 2 střešní okna, kterými také zatíká a o jejich stavu nás informoval původní majitel až po koupi, že firma, od které byla okna pořízena zkrachovala, takže těsnění už nelze sehnat... Při prohlídce nám makléřka tvrdila, že malé skvrny u oken jsou z důvodu toho, že je majitele občas zapomněli zavřít... O tom, že na střeše chybí nějaké plechy, nám bylo od původního majitele sděleno před 14ti dny v emailu. Myslíte si, že máme právo na reklamaci zamlčené závady na střeše? Děkuji za Vaši odpověď a přeji pěkný den B.M.

Dobrý den,

pokud se na nemovitosti objeví skryté vady, tj. takové, které na ní byly již při převzetí, ovšem projevily se až později, má kupující práva z vadného plnění. Kupující nemá práva z vadného plnění tehdy, když jde o vadu zjevnou, kterou musel poznat již při uzavření smlouvy. Ve Vašem případě je to sporné, neboť podle skvrn u oken jste mohly poznat, že do oken zatéká. Co se týče špatného položení střechy, nemohu bez podkladů posoudit, zda jde o zjevné či skryté vady, respektive jestli jste je mohly poznat při vizuální prohlídce před uzavřením smlouvy.

Pokud jste ovšem byli výslovně ujištěni (ideálně v písemné formě, např. v nabídce RK je uvedeno, že střešní krytina je v pořádku nebo nově po opravě atd.), že nemovitost takové vady nemá (jako v případě skvrn pod okny, kdy šlo bohužel jen o ujištění ústní, které se špatně prokazuje), prodávající za vadu odpovídá. Odpovídá i tehdy, pokud by byla vada lstivě zastřena.

V případě, že šlo o vady skryté (což může vyplývat i z posudků pokrývačů, můžete se domáhat svých práv ve smyslu § 2106 občanského zákoníku.

Zpět do Bydlení