Reklamace/e-shopy: Skrytá vada při převzetí nemovitosti

Reklamace ostatní

Dobrý den , před rokem jsme zakoupili starší nemovitost k rekonstrukci. Od předchozího majitele jsme se dozvěděli že ve sklepě by měla být zasypaná středověká chodba vedoucí do nezmapovaného podzemí města (není znám žádný průchozí vchod do podzemí , velká část chodeb byla zničena a zasypána při budování nové kanalizace v 90 letech). Ze zvědavosti jsme po zasypané chodbě pátrali a podařilo se nám jí najít a prokopat se do ní. Z hrůzou jsme ale zjistily že chodba má po cca 4 metrech propadlý strop a je zavalená. Tudíž pod domem je vzduchová kapsa a nyní se obáváme aby se část domu do této dutiny nepropadla. Dá se tato skrytá závada reklamovat ? Děkuji za Váš čas.

Dobrý den,

skrytou vadou je taková vada, která není při převzetí nemovitosti viditelná, avšak projeví se později. Důležité je, aby vada na nemovitosti byla již v době převzetí, byť se projeví až později. Je tedy zřejmé, že zasypaná podzemní chodba pod nemovitostí takovou skrytou vadou je. Vadu můžete u prodávajícího reklamovat, přičemž můžete požadovat odstranění vady, či přiměřenou slevu z kupní ceny. Pokud vadu odstranit nelze, můžete od smlouvy odstoupit či opět požadovat slevu z kupní ceny. Reklamovat skrytou vadu můžete do 5 let od koupě nemovitosti. Pokud vadu oznámíte až později, prodávající může namítnout pozdní oznámení vady a soud Vám následně práva z vadného plnění nepřizná.