Právo na vaší straně

Bydlení: Skryté vady nemovitosti

31.10.2016

Skryté vady nemovitosti

Dobrý den, rada bych se zeptala na moznost reklamace vad, nebo navrácení nemovitosti původnímu majiteli. V lednu jsme koupili s přítelem byt, který byl zapsán do Katastru nemovitostí začátkem března. Jelikož se původní majitelka odmítala z bytu vystěhovat, tak v bytě bydlela v podnájmu ještě 2 měsíce. Z bytu se odstěhovala posledního dubna. Byt jsme koupili za cenu 2 000 000,- kč. Původní cena byla ale 2 100 000,- Kč. Při prohklídce bytu s realitní makléřkou jsme zjistili, že je značně poškozena krytina podlah. S majitelkou jsme se dohodli na slevě 100 000,- kč s tím, že si necháme v celém bytě o rozloze 130 m2 položit novou krytinu. Když jsme začali do bytu pravidelněji docházet s řemeslníky, navštívil nás soused co vlastní nemovitost pod námi a sdělil nám, že by byl rád, když by jsme udělali celou rekonstrukci podlahy, včetně izolace( odhlučnění ). Původní majitelka ho prý informovala, že hodláme podlahu opravovat. Z tohoto sdělení jsme byli dosti v šoku. Byli jsme nuceni pozvat podlaháře a soudího unalce, podlahu odkrýt a zjistili jsme, že opravdu mezi stropem sousedů a naší podlahou není žádná izolace. Tato skutečnost byla prodávajícími zamlčena. Znalec nám také oznámil, že s opravou podlahy budou i vícepráce, že podlaha se navýší zhruba o 6 - 8 cm. Tím se budou muset odstranit všechny zárubně, možná i celé sádrokartonové příčky. Jen odhad rekonstrukce podlahy je 329 000,- kč. Z celé situace jsem zoufalá, jelikož byt jsme koupili na hypotéku s vidinou brzského přestěhování do velkého bytu a tato situace nám hodně komplikuje život. Je možnost tento byt vrátit? Nebo aspoň reklamovat? Jak prosím postupovat. Děkuji. Marcela

Dobrý den, prvně bychom se chtěli omluvit za pozdní odpověď, Váš dotaz se nám z technických důvodu neukázal. Odpověď posíláme níže.

V tomto případě se jedná o skrytou vadu, jelikož jste při prohlídce samozřejmě nemohla podlahu odkrýt na zkontrolování izolace. Dle občanského zákoníků je-li vadné plnění podstatným porušením smlouvy, tz. pokud byste si byt s vědomím takto rozsáhle opravy nekoupila, máte jako kupující právo na odstranění vady opravou bytu, na přiměřenou slevu z kupní ceny a dokonce i na odstoupení od smlouvy. Pokud byste se s prodejcem nemohla dohodnout, jistě se ozvěte.

Zpět do Bydlení