Pracovněprávní nároky: Směna v den státního svátku

Státní svátek

Dobry den, Pracuji v 3 smennym provozu. Noční směnu začínám v neděli v 22: 00.a končím v pátek ráno 6:00. Mám nárok na na pátek velikonoční jako státní svátek a tím pádem nemusím na pátou směnu že čtvrtka na pátek? Děkuji za odpoved

Vážený pane,

ve Vašem případě je nutné vzít v potaz zákoník práce, který říká, že ve svátek může zaměstnavatel nařídit zaměstnanci jen výkon prací, které je možné zaměstnanci nařídit ve dnech nepřetržitého odpočinku v týdnu (např. naléhavé opravné práce, nakládací a vykládací práce atd.), práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele. Teoreticky jste tak měl odpracovat pouze 2h a zbytek směny, pokud byla zaměstnavatelem požadována, by měla být počítána jako práce přesčas.