Pracovněprávní nároky: Směnný provoz a státní svátek

Státní svátek

Dobry den , rad bych vedel jak je to se statnim svatkem pokud pracuji na dve smenu (ranni , odpoledni) muze me zamestnavatel naridit jit do prace ve svatek ci ne? Nebo je to pouze na domluve mezi mnou a zamestnavatelem?

Dobrý den,

zaměstnavatel může ve státní svátek nařídit jen výkon těchto nutných prací, které nemohou být provedeny v pracovních dnech:

a) naléhavé opravné práce

b) nakládací a vykládací práce

c) inventurní a závěrkové práce

d) práce konané v nepřetržitém provozu za zaměstnance, který se nedostavil na směnu

e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech

f) práce nutné se zřetelem na uspokojování životních, zdravotních, vzdělávacích, kulturních, tělovýchovných a sportovních potřeb obyvatelstva

g) práce v dopravě

h) krmení a ošetřování zvířat

Dále sem spadají také práce v nepřetržitém provozu a práce potřebné při střežení objektů zaměstnavatele.