Realitní kanceláře: Smlouva o zprostředkování

Neoprávněně naúčtovaná provize

Pří hledání pronajmu bytu jsme si našli nabídku jednoho bytu , před podepsáním nájemní smlouvy nebylo nikdy a nikde řečeno ze se jedná o samozvaného realitního makléře , finance ve výši plateb proběhli ale při naší smůle nám byly dodány některé příjmové doklady až při předání klíčů od bytu, jelikož jsme platily dřív (naše chyba) ale po pozdějším zjištění se ozvala majitelka bytu že není uhrazený nájem , jelikož jsme finance dotyčnému skládaly v domnění že hradíme nájem , tak jsem zjistil že na dvou příjmových dokladech je napsáno záloha za zprostředkování jelikož tyto doklady podepisovala přítelkyně tak já jsem o tomto nevěděl . tím to bych chtěl požádat o radu jestli je možné a jak od dotyčného získat finance zpět , jelikož s nim neexistuje žádná smlouva o zprostředkování a v nájemní smlouvě o tomto není taky ani řádek a nikdy o tom že budeme platit provizi se také nemluvilo . Děkuji za radu .

Dobrý den,

bohužel neznáme skutkový stav případu dopodrobna. Nicméně považujeme Váš nárok za neoprávněný. Dva výše zmíněné doklady byly označeny jako záloha za zprostředkování. Bohužel jste tyto doklady podepsali a odpovědnostní břemeno za uzavření závazků dopadá na Vás. Co se týče smlouvy o zprostředkování, ta může být uzavřena i ústně. A jelikož jste výše zmíněné doklady podepsali, bylo by velice obtížné, prokázat opak.