Právo na vaší straně

Bydlení: Snížení ceny nájmu

3.3.2015

Sleva z nájmu

Dobrý den,bydlím v bytě ... 2 1 cihlový domek,dřívěji byly nazývany hornickými domky,jsem zde už skoro 8let..asi dva roky zpátky jsme si s přítelem vzali druhou čtvrtinu tudíž další byt 2 1 po sousedech,ale bylo nám porazeno že si to má přítel napsat na sebe.Pořád dookola zkoušíme sloučení nájmu do jednoho protože dohromady za oba byty platíme 7480,- což na mě každý vykulí oči když jim to řeknu protože papírově je to 3.kategorie s vlastním vytápěním.Okolní sousedé mají taktéž polovinu domku a platí okolo 4tisíc nájem a mě ... pořád odmítá sloučení :( psala jsem i na BYTY ... a bylo mi porazeno že to mám zkusit právní cestou,že tyhle problémy jsou zcela běžné,jenomže finance na to nazbyt nemám.Můžete mi prosím nějak poradit??Děkuji a přeji hezký den.

Dobrý den,

pokud situaci na základě Vašeho popisu chápu správně, jedná se o byt s tzv. regulovaným nájemným, kdy nájem se počítá na základě stanovené ceny za metr čtvereční. V takové situaci je cena nájmu dána na základě jasně stanovených pravidel. V případě, kdy vlastník odmítá dohodu ohledně stanovení nájmu, nevidím bohužel způsob, jak sloučení nájmů dosáhnout. Cena nájemného je posuzována podle jednotlivých bytových jednotek, řešením by tak bylo jejich sloučení. To však opět bohužel není ve Vašich možnostech, když ke sloučení bytových jednotek je zapotřebí souhlas vlastníka. Pokud Vaši sousedé platí podstatně nižší částku za dva byty obdobné jako ty Vaše (tj. také se jedná o dvě samostatné bytové jednotky s obdobnou výměrou a kategorií) a tento rozdíl není dostatečně odůvodněn jinými okolnostmi, mohlo by se jednat o zakázané nerovné zacházení a mohla byste se domáhat snížení nájmu na cenu, kterou platí oni.

Bohužel však bez znalosti konkrétních okolností a podkladů nejsem schopen Váš případ blíže posoudit či Vám poskytnout konkrétnější radu.

Zpět do Bydlení