Pracovněprávní nároky: Snížení mzdy a nucení k dohodě

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den u mého zaměstnavatele prokazatelně vznikly překážky, kdy mě a mým kolegům není schopen zadat práci k pozici vyplívající ze smlouvy. Postupně si nás zaměstnavatel volá na centrálu firmy a nutí nás podepsat dohodu s jedním měsícem odstupného(většina z nás má nárok na dva měsíce) s tím, že pokud to nepodepíšeme okamžitě nám sníží naše mzdy na zákonnou mzdu a nechá nás doma na překážkách po dobu výpovědi. Naše současná mzda je 35000,- Kč hrubého a zaměstnavatel nám sdělil že nám sníží mzdu na 10900,- (spadající do 2. skupiny zákonné mzdy- dle našeho názoru bychom měli být zařazeni do 4. skupiny s mzdou 13300,-). Ptám se - má zaměstnavatel právo nám takto snížit platební výměr když je to evidentně účelové jednání a má právo nás nutit do okamžitého podepsání dohody a nenabídnout zákonnou výpovědní dobu 2 měsíce s tím, že nám nezaplatí průměr výplat ale jen tu zákonnou mzdu. Děkuji za brzkou odpověď- celkem to spěchá. Zedníček

Dobrý den, vidíme, že na dotaz spěcháte, proto jej nezasíláme do právní kanceláře, kde by jeho zodpovězení mohlo trvat ještě několik dní či týden, ale zasíláme Vám odpověď, která vznikla zkušenostmi naší společnostmi.

K dohodě Vás zaměstnavatel samozřejmě nutit nemůže. Ukončení pracovního poměru dohodou je dvoustranný akt, který musí podepsat jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec, přičemž obě strany by se zněním dohody měly souhlasit. Pokud chce zaměstnavatel ukončit pracovní poměr a Vy nikoliv, bude se jednat o výpověď ze strany zaměstnavatele, přičemž není potřeba Vašeho podpisu. Pokud s dohodou nesouhlasíte, nepodepisujte ji. Jestliže máte nárok na dvouměsíční odtupné je pravděpodobné, že Vás chce zaměstnavatel pouze uokrát o Vaše peníze.

Ohledně snížení mzdy můžeme podat následující vyjádření: Jestliže je mzda určena pracovní smlouvou nebo kolektivní smlouvou – může být změněna pouze dvoustranným právním úkonem, tedy dohodou obou účastníků. Pokud máte mzdu sjednanou ve smlouvě, na snížení nepřistupujte. Pokud je však mzda stanovena pouze vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem, může jí změnit zaměstnavatel jednostranně. I zde jsou však jistá omezení, zaměstnavatel nemůže snížit plat jen tak, aby snížení nebylo proti dobrým mravům (z 30 000 Kč nelze najednou spadnout na 10 000 Kč). Dále zde také platí pravidlo, že zaměstnanci vykonávající stejnou práci by měli být stejně platově ohodnoceni (nelze tedy například snížit plat jednomu zaměstnanci a druhému se stejnou pozicí nechat větší).

Vše samozřejmě záleží na konkrétní sutuaci.