Pracovněprávní nároky: Snížení mzdy, hodinový plat

Spor se zaměstnavatelem

Může mi zaměstnavatel po skončeni nemocenské snížit mzdu. pracuji za hodinový plat,ale za hodinu musím odvést určité množství práce podle výkonu jsem zaražen do třídy a po nemocenské, i když dělám víc, jsem 2 měsíce placen v nejnižší třidě, má na to zaměstnavatel právo

Dobrý den,
mzda se určuje buď přímo v pracovní smlouvě, nebo mzdovým výměrem nejpozději před začátkem výkonu práce. Pokud byla mzda sjednána v pracovní smlouvě, i k změně její výše může dojít pouze dohodou mezi Vámi a zaměstnavatelem. Změnu mzdového výměru může zaměstnavatel učinit jednostranně, o změně ale zaměstnance musí informovat písemně nejpozději v den, kdy je změna účinná. Změnou výše mzdy ale nemůže docházet k diskriminaci, tedy že jeden zaměstnanec má za stejnou práci jinou výši mzdy jako zaměstnanec jiný. Při výkonovém odměňování se část Vaší mzdy váže na Váš pracovní výkon, tedy dosažení určitých výsledků, splnění určitých standardů. Znovu je nutné, aby se výkonové odměňování pohybovalo objektivně dle výkonu všech zaměstnanců vykonávajících stejnou práci. Pokud tedy jiný zaměstnanec vykonávající srovnatelnou práci na srovnatelné pozici je odměňován vyšší mzdou jako Vy, je pravděpodobné, že na Vašem pracovišti dochází k diskriminaci. Můžete se bránit podáním podnětu u inspektorátu práce, případně žalobou.