Pracovněprávní nároky: Snížení mzdy kvůli méně kvalifikované práci

Mzda

Dobrý den. Ve firmě, kde pracuji, dochází k útlumu výroby a rušení některých projektů. Několik lidí, včetně mě, dostane pravděpodobně výpověď pro nadbytečnost. Ve firmě pracuji 7,5 roku jako seřizovač montážních linek, kde máme tarifní stupeň 4,5, což je asi 25.000Kč hrubého. Kolegyni, která pracuje na stejné pozici, si zavolali k pohovoru a nabídli jí méně kvalifikovanou práci (operátor linek, řidič VZV) s tarifním stupněm 2, což je cca 17.000 hrubého. Zaměstnavatel ji řekl, že když nepřijme jednu z těchto pozic, musí se s ní rozloučit a nemá nárok na odstupné. Kolegyně samozřejmě nabídku nepřijala, protože je to skok o 8.000Kč níže. Není to tak, že by mi měl zaměstnavatel nabídnout v tomto případě obdobnou pozici za stejné peníze, tj. cca 25 tis. Kč a v případě, že taková pozice není, měl by dát výpověď pro nadbytečnost a vyplatit zákonné odstupné ve výši 3 měsíčních platů??? Neznám tuhle problematiku a tak se s tímto dotazem obracím na vás. Předem díky za odpověď S pozdravem Radovan Rejmont

Dobrý den,

jednání zaměstnavatele určitě není správně. Pokud se v práci stanete nadbytečným, například právě kvůli rušené části zaměstnavatele, měl byste dostat výpověď z nadbytečnosti, ke které náleží i odstupné dle odpracovaných let. V případě, že jste pracoval 7 a půl roku máte nárok na odstupné ve výši 3 průměrných měsíčních platů. Pokud pro Vás samozřejmě zaměstnavatel nemá práci, může Vám nabídnout práci jinou, která samozřejmě může být i méně placená, Vy však máte nárok takovou práci odmítnout, v takovém případě by Vám měla být dána výpověď ze strany zaměstnavatele a máte nárok na odstupné. Jiná situace by nastala pouze tehdy, pokud by Vám zaměstnavatel nabídl podobnou práci, která je placená stejně.