Pracovněprávní nároky: Snížení osobního ohodnocení z důvodu nástupu na mateřskou

Osobní ohodnocení Mateřská

Dobrý den. Mám dotaz ohledně nenarokovych složek. Pracuji jako učitelka v mateřské škole,mám smlouvu na dobu neurčitou a budu odcházet na mateřskou dovolenou. Po celou dobu svého zaměstnání i po dobu těhotenství pracuji stejne jako každá jiná učitelka,plní si své povinnosti i osobní úkoly. Než jsem otěhotněla,měla jsem pravidelně odměny a zaměstnavatel semnou byl spokojen. Problém začal s mým tehotenstvim. Byla jsem zapsána na školení, nicméně,když se zaměstnavatel dozvěděl o mem těhotenství, na školení mě jako jedinou neposlal. A teď to pokračuje dále,dozvěděla jsem se,ze mi nebudou vyplaceny půlroční odměny,protože budu odcházet na mateřskou, ačkoliv plní vše co ostatní kolegyně a ještě více ( jelikož mám předškolní třídu a tudíž více možnosti k nadstandardním akcím s dětmi - spaní s dětmi prez noc ve školce atd) to vše v podstatě ve svém čase, bez nároku na zapsání prezcasu, vždy to bylo hodnoceno v odměnách ... jak se mohu brániť? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

je nutno podotknout, že na přiznání osobních odměn není žádný právní nárok. Jde o nenárokovou složku platu na rozdíl od tabulkového platu. Proto ačkoliv dosahujete sebelepších pracovních výsledků, nevzniká vám automaticky nárok na osobní příplatek. Vždy záleží i na finančních možnostech konkrétního zaměstnavatele. Pokud však pracujete přesčas, tak na ten finanční nárok samozřejmě vzniká, a pokud Vám jej zaměstnavatel nevyplácí, můžete o tom informovat příslušný inspektorát práce, který zaměstnavateli může udělit pokutu. Druhá možnost je potom řešit případ soudní cestou

S pozdravem,

vaše nároky.cz