Pracovněprávní nároky: Snížení renty

Nárok na rentu

Je možné zjistit, zda mi může Kooperativa na základě nějakého zákona, který vyšel v roce 2010 snížit rentu? Jedná se o náhradu za ztrátu na výdělku přiznaného soudem a vyplácena je měsíčně. Původně byla výše 7500,- .Od roku 2010 je měsíční maximum kolem 4500,- . Ze strany Kooperativy se jedná o vyplácení do jakéhosi stropu "co bych si půměrně vydělal v současné době při výkonu povolání v němž jsem vyučen" , to je cca 19.500,- . Ze strany Kooperativy je dokonce možné, že mohu o rentu přijít, pokud si budu nějaký čas vydělávat víc, než je tento průměr. Mě by zajímalo, jestli je i toto možné? Jak mohu přijít o něco, co mi bylo soudem přiznáno a mělo by být vypláceno do doby mého odchodu do důchodu?

Dobrý den,
Renta je definována jako náhrada za ztrátu na výdělku. Pojišťovna zaměstnavatele je povinna Vám vyplácet rozdíl mezi tím, kolik vyděláte nyní (respektive jakékoliv jiné příjmy, např. podpora v nezaměstnanosti) a tím, kolik jste průměrně byl schopen vydělat před pracovním úrazem, či nemoci z povolání. Pokud budete tedy vydělávat více, než jste vydělával před pracovním úrazem, či nemocí z povolání, nebude Vám pojišťovna dále vyplácet.