Pracovněprávní nároky: Souhlas s přesunutím na nižší pozici

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, u své firmy jsem zaměstnána již 17 let v nižžší vedoucí funkci.Včera mi můj nadřízený sdělil,že si na mé chování stěžují někteří zaměstnanci.Nejsem si ničím vědoma,že bych se k někomu ošklivě chovala.Pokud s někým něco řeším,jsou to vždy pracovní věci.Zřejmě je špatně,když po někom chcete,aby pracoval.To je ale náplní mé práce.Vzhledem k tomu mi nadřízený dal na výběr,buď nižší pracovní pozice,nebo odchod dohodou.Vůbec mi nedal prostorm,abych se k dané věci mohla vyjádřit,vůbec mě nechtěl poslouchat.Vzhledem k tomu,že jsem samoživitelka se dvěma dětmi,bylo to pro mě dost těžké rozhodování.Když jsem se zeptala,zda mám čas na rozmyšlenou,odpověď zněla:"NE",ještě dnes.Podepsala jsem tedy dodatek ke smlouvě na nižší pracovní pozici.Byla jsem přitlačena ke zdi.Poté se mi však vše rozleželo v hlavě a navíc jsem zjsistila,že pokud s takovouto změnou nesouhlasím,nemusím nic podepsat,je to pravda?Dále by mě zajímalo,zda musí takové změně předcházet vytýkací dopis nebo né,v případě,že k Vám má zaměstnavatel nějaké výhrady?Nejsem si vědoma žádného porušení pracovního řádu,ani kázně.Svou práci odvádím tak,jak mám a ještě dělám věci navíc.Mám to brát jako odplatu?Děkuji.

Vážená paní

Při změně pracovní pozice se jedná o změnu pracovní smlouvy, pro kterou je nutné souhlasu obou stran. V případě, že jste tuto podepsala, souhlasila jste s podmínkami změny a bude nutné soudně se domáhat její neplatnosti. V případě porušování pracovních povinnosti má zaměstnavatel povinnost nejdříve zaměstnance upozornit, aby od porušování upustil. Vytýkací dopis musí předcházet pouze v případě, že zaměstnavatel chce dát zaměstnanci výpověď pro porušení kázně. Změně pracovní pozice vytýkací dopis nepředchází.

S pozdravem, Vaše nároky