Bydlení: Společné vlastnictví pozemku

Pozemky

Dobrý den, dotaz se týká společného vlastnictví pozemku, který zajišťuje pro dva ze tří spoluvlastníků přístup na pozemeky, kde v dnešní době stojí rodinné domy. Společný pozemek bude v budoucnu v rámci stavebního řízení změněn z louky na příjezdovou komunikaci. Pokud jeden ze spoluvlastníků bude prodávat svoji stavební parcelu společně s podílem na společném pozemku - v budoucnu příjezdové komunikaci, mají druzí dva spoluvlastníci předkupní právo k pozemku - budoucí příjezdové komunikaci? Pokud ano, jak se stanoví cena, zvláště když by došlo ke sporu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Dle občanského zákoníku, převádí-li se spoluvlastnický podíl na nemovité věci, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké. Nedohodnou-li se spoluvlastníci o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů. Určení ceny je ve všech případech na kupujícím.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení