Pracovněprávní nároky: Spoluúčast na škodě pracovní dodávky

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den měl bych na vás dotaz mám problem v praci jezdím z dodávkou která je imrvere přetížená ale to jsem skousl jsme 12 hodin v praci to taky jsem překonal ale jednoho dne se mi stala taková věc ujela mi z kopce přetížená naložena dodávka ruční brzda povolila PČR přijela sepsala odjela což Oto firma má havarijní pojištění a my řidiči máme údajně pojistky na blbost , a teď Škoda na autě je 250tis firma po mě chce 10% spoluúčast zaplatit 25tis. Protože jim to udajne havarijní pojišťovna nechce zaplatit a pokryla to pouze pojistka na blbost, což mi připadá absurdní když jsou virizene havarijní pojistky,hmotnou zotpovednost podepsanou nemám a když jsme se ptali tak mám řekli ze jsme všichni pojištění má na to zaměstnavatel právo moc dekuji ???

Vážený pane,

vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici konkrétní dokumentaci, můžeme se vyjádřit pouze obecně. Pokud vznikla škoda na majetku zaměstnavatele, je možné, abyste škodu hradil i bez podepsané hmotné odpovědnosti. Na zaměstnavateli je však povinnost prokázat, že jste škodu skutečně způsobil vy svou nedbalostí. Ve Vámi popisovaném případě se jeví Vaše zavinění jako velmi nepravděpodobné, může se však stát, že bude zaměstnavatel tvrdit, že jste za přetížení mohl vy, což následně způsobilo poruchu ruční brzdy. Pojistka kryje škodu vždy jen do určité výše, proto doporučujeme se se zaměstnavatelem domluvit a celou záležitost si vysvětlit. Pokud by po Vás zaměstnavatel požadoval zaplacení škody na automobilu v soudním řízení, je povinen Vám prokázat vznik škody.

S pozdravem Vaše nároky.cz