Bydlení: Srážka z kauce

Kauce

Dobrý den, ke dni 30.6.2018 jsem se s majitelkou bytu dohodl na ukončení nájmu jejího bytu. V roce 2010 kdy jsem se do jejího bytu nastěhoval jsem složil vratnou kauci ve výši jednoho nájmu (12000,-). A teď před vystěhováním, mi chce z této kauce strhnout částku o kterou se zvýšila měsíční záloha na služby od 1.1.2018 (což je tedy 6x870,-), kdy nově záloha za služby tedy činí 4870,- ale v mé smlouvě platné od 1.10.2017 je uvedeno že platba za služby činí 4000,-. Má na tuto srážku z mé kauce nárok ??? Ve smlouvě je uvedeno, že pokud se v průběhu trvání nájmu zvýší cena za zálohy, dohodneme se na odpovídajícím zvýšení platby za zálohy a bude mě o tom předem informovat, což se ani jedno nestalo. Navíc je zde také uvedeno že zaplacené zálohy budou vyúčtovány na zakládě vyúčtování od dodavatelských společností, ale toto vyúčtování logicky za tento rok ještě neproběhlo.. Dále bych se chtěl zeptat, zda je možné ve smlouvě vyloučit můj nárok na úrok z této kauce či je to “obdobné” jako třeba u chovu domácích mazlíčků kde je “zákon nad tím co je uvedeno ve smlouvě”?? Předem mnohokrát děkuji za odpovědi a doufám že jsem vše popsal dostatečně srozumitelně. Hezký den Petr Kadlec.

Vážený pane Kadleci

V případě zvýšení záloh na platbu energii je toto nutno ujednat doložkou k nájemní smlouvě. Pokud nebyla takováto doložka sepsána a vy jste s ní ani nesouhlasil, nemá pronajimatelka právo takovéto zvýšení požadovat. Co se týče úroků z jistoty, tyto obecně vyloučit nelze, neboť by se jednalo o ustanovení smlouvy, jež by šla proti zájmu slabší strany.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Bydlení