Ostatní: Starobní důchod při pobírání invalidního důchodu

Ostatní

Dobrý den. V roce 2012 jsem utrpěl pracovní úraz. Byl mi přiznán invalidní důchod 1 st. Z pojistky zaměstnavatele je mi dorovnáván plat do původní výše. Bylo mi však řečeno, že částka vyplacená jako invalidní důchod se nezapočítává do výpočtu starobního důchodu. Nyní pobírám platbu za inv. důchod, dorovnání platu z pojišťovny a plat zaměstnance, pracuji již jen jako vrátný, původní profesi řidič z povolání nemohu ze zdravotních důvodů (po prac. úraze) vykonávat. Je pravda že budu mít nižší výpočetní základ na starobní důchod a mohu se nějak bránit? Vždyť nebýt úrazu měl bych o 6200,-Kč vyšší základ. (Nyní je mi 53 let). Děkuji předem za odpověď. Navrátil

Vážený pane Navrátile,

nižší výpočetní základ byste určitě mít neměl. ČSSZ v takových případech provede výpočet a poté Vám „přiřadí“ nejvýhodnější variantu. Invalidní důchod Vám přestane vyplácet, resp. ho pouze přejmenuje na důchod starobní. Ke snížení základu k výpočtu starobního důchodu by každopádně dojít nemělo. Do výpočtu je navíc zahrnuto i dorovnání platu z pojišťovny (renta).

S pozdravem Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní