Pracovněprávní nároky: Státní svátek jako den volna navíc

Státní svátek

Dobry den. Chtela bych se zeptat. Pracuji v obchode,ktery je otevreny cely tyden. Mam 40hod uvazek,ktery si planuji na 5 dni v tydnu po osmi hodinach. Tzn.volno muzu mit pokazde jinak. Jde mi o statni svatky, ve kterych mame mit dle zakona zavreno. Mel by to byt pro me den volna navic, nebo narizene volno v jednom z tech dvou dni,ktere normalne mam? Dekuji Jircharova Katka

Vážená pí. Jirchářová

Svátek je v českém právním řádu považován za den pracovního klidu, netýká se tak ustanovení o dovolené ani jinak nařízeném volnu zaměstnavatelem, neboť tento volný den je zákonný. Tzn. volný den navíc, který nelze odečíst od počtu dní dovolené, ani ho nelze brát jako povinný den pracovního odpočinku.