Stát: Strhávání minimální mzdy z renty

Invalidní důchod

Dobrý den měl bych takoví dotaz. V roce 1990 se mi stal pracovní úraz po kterém následoval ID plný a byla mi také přiznána renta tedy doplatek mezi plným ID a výdělkem až sem vše vpořádku. Asi v roce 1996 mi byl plný ID změněn na částečný niní částečný 1.stupně. Dále mi je vyplácena renta,ale ted ten dotaz. Po colou dobu mi ale strhávali z té renty 70% z minimální mzdy a ted vlastě mi asi z té renty strhávají celou minimální mzdu je toto strhávání prý si můžu tu minimální mzdu vydělat. Je toto jednání myslím tím strhávání té oné částky podle zákona a jestli ano tak podle jakého paragrafu. A ještě jeden dotaz kdyby se mi zhoršil zdravotní stav vlivem toho pracovního úrazu mám právo na nějaké odškodnění i ted po tolika letech. Děkuji za případnou odpověd.

Náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (tzv. renta) se podle platné právní úpravy poskytuje ve výši rozdílu mezi původně dosahovaným měsíčním výdělkem a výdělkem dosahovaným nyní, společně s odečtením invalidního důchodu. Pokud nejste zaměstnán, za výdělek se považuje minimální zákonná mzda. Konkrétní právní úpravu obsahuje § 271b, Zákona č. 262/2006 zákoník práce.

Co se týče Vašeho druhého dotazu. Jedním z druhů náhrad za pracovní úraz je i náhrada za ztížení společenského uplatnění. Tento nárok se obvykle uplatňuje po ustálení zdravotního stavu tak, aby byl lékař schopen posoudit, jaké následky pracovní úraz zaměstnanci způsobil. K tomuto ustálení může dojít i s větším časovým odstupem. Pro nárokování je však potřeba aby lékař ve svém posudku jednoznačně určil, že zhoršený zdravotní stav je v přímé souvislosti s pracovním úrazem a nejedná se tak například o běžné zdravotní obtíže spojené s věkem.

Zpět do Stát