Pracovněprávní nároky: Strhnutí peněz ze mzdy z důvodu chybějících zásob ve skladu

Mzda

Dobrý den, před asi třemi měsíci jsem nastoupil do nové práce po několika týdnech jsem zjistil, že zásoby ve skladu v reálu vůbec neodpovídají administraci. Před týdnem jsme měli inventuru, kde mi bylo řečeno za chybějící věci mi budou strhnuty peníze, jelikož jsem měl hmotnou zodpovědnost. Chtěl jsem se jen zeptat/přesvědčit, že tomu doopravdy tak je. Ve smlouvě mám níže přepsaný odstavec a nic jiného jsem nepodepisoval. Je tento odstavec pro ně dostatečný? Díky za odpověď Výkon druhu práce je spojen s hmotnou odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách a s odpovědností za ztrátu svěřených předmětů, a proto se zaměstnanec zavazuje uzavřít na pokyn zaměstnavatele dohodu o hmotné odpovědnosti a podepsat písemné potvrzení o převzetí svěřených předmětů podle náležitosti stanovených zákoníkem práce.

Dobrý den,

v případě uzavření dohody o odpovědnosti by měla být zaměstnavatelem se zaměstnancem provedena inventura. Pokud tomu ve Vašem případě tak nebylo (a na chybějící zásoby jste přišel až později), zaměstnavatel nesplnil svou povinnost a Vám odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách nevzniká (srov. § 252 odst. 5 zákoníku práce).

S pozdravem,