Reklamace/e-shopy: Třikrát stejná vada

Vrácení peněz

Dobrý den,půjdu již po 3 reklamovat tablet, který jsem koupil v ... elektro, mám nárok na vrácení peněz? A ještě jeden problém s tím tabletem.Na faktuře je že tablet má 64GB paměť, ale ten můj má pouze 32GB, tohle by byl důvod k vrácení peněz?Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

občanský zákoník zakotvuje nárok na odstoupení od kupní smlouvy a vrácení peněz právě i z důvodu opakovaného výskytu vad. Opakovaným výskytem vad se pak dle soudní judikatury rozumí reklamace třech vad stejných nebo čtyř vad různých. Samozřejmě se vždy musí jednat o reklamace uznané. Jestliže tedy jdete reklamovat tablet pro třetí stejnou vadu a prodejce reklamaci uzná jako oprávněnou, můžete odstoupit od kupní smlouvy a prodejce Vám vrátí peníze.

Dále uvádíte rozdílný údaj o paměti tabletu na faktuře se skutečnou kapacitou paměti. Z Vašeho dotazu však není zřejmé, zda jde pouze o chybu na faktuře nebo Vám prodávající poskytl jiné zboží (tedy s nižší pamětí) než jste si myslel, že kupujete. Jestliže jde o druhý případ, jednalo by se o rozpor s kupní smlouvou a bylo by možné žádat slevu z kupní ceny, případně i odstoupit od kupní smlouvy. Takový případ je však vhodné řešit ihned při převzetí zboží, neboť později bude obtížné prokazovat, že Vám prodávající poskytnul zboží jiné, než je uvedeno na faktuře.