Pracovněprávní nároky: Ukončení PP ve zkušební době a nárok na dovolenou

Ukončení pracovního poměru Zkušební lhůta Dovolená

Dobrý den, na konci dubna mi končí zkušební doba. Pokud se rozhodnu pracovní poměr ukončit k poslednímu dni ve zkušební době, mám dle Zákoníku práce nárok na proplacení dovolené?

Dobrý den,

zákoník práce udává, že v případě, kdy zaměstnanec nepracuje pro zaměstnavatele celý kalendářní rok, ale odpracuje-li alespoň 21 dnů, vznikne mu právo na dovolenou za odpracované dny podle ustanovení §214 zákona č. 262/2006 Sb., a to právo na 1/12 dovolené za každých 21 odpracovaných dnů. Záleží tedy na přesném počtu dnů, které jste odpracovala, a na tom, kolik dnů dovolené Váš zaměstnavatel přiznává. Při výpočtu je také nutné zohlednit pravidlo ustanovení § 216 odst. 4 ZP, podle kterého se necelé dny dvanáctin dovolené zaokrouhlí na půlden. Při skončení pracovního poměru pak máte právo na to, aby Vám zaměstnavatel podle ustanovení § 222 odst. 2 proplatil náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou.

S pozdravem,