Pracovněprávní nároky: Ukončení pracovního poměru a proplácení dovolené

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, prosím o radu, z důvodu stěhování - červenec, budu končit pracovní poměr - mám na dobu neurčitou, pracuji jako učitelka. Ke kterému datu nejlépe pracovní poměr ukončit a jak je to s proplacením dovolené? (tu čerpáme během letních prázdnin). Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ve Vašem případě přichází v úvahu proplacení dovolené dle zákoníku práce, který stanoví, že v případě skončení pracovního poměru zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou, přičemž tato náhrada zaměstnanci přísluší ve výši průměrného výdělku.

Dalším řešením je poté převedení dovolené k novému zaměstnavateli, jehož podmínkami je skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a bezprostředně navazující vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele, a to v průběhu téhož kalendářního roku, a dále o to zaměstnanec musí požádat nejpozději před skončením pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a zúčastnění zaměstnavatelé se musejí dohodnout na výši úhrady náhrady mzdy nebo platu za tuto dovolenou.

Co se týče výpovědi ze strany zaměstnance, můžete ji zaměstnavateli podat v zásadě kdykoli a z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu, pamatujte však na to, výpovědní doba začíná běžet až prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Její délka je ze zákona přitom minimálně dvouměsíční, záleží však, jak ji máte stanovenu ve Vaší pracovní smlouvě. Pokud by Vaše výpovědní doba byla dvouměsíční, je ve Vašem případě vhodné podat ji ještě v dubnu, aby Váš pracovní poměr skončil k poslednímu dni měsíci června.

S pozdravem,