Pracovněprávní nároky: Ukončení pracovního poměru kvůli pracovnímu úrazu a následným zdravotním problémům

Pracovní úraz Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat. Měla jsem v práci pracovní úraz se zády, byla jsem na nemocenské 2 měsíce a pak jsem se vrátila zpět do práce. Bohužel problémy se zády stále přetrvávají, práci mám náročnou a domu chodím díky tomu opravdu sedřená. Doktorka mi radí ať změním práci. Doslechla jsem se, že když ukončim prac.poměr s papírem od doktorky kuli zadům a přihlásím se na ÚP, že firma u které jsem byla zaměstnaná mi po dobu na ÚP musí dorovnávat výši mzdy?

Dobrý den,

posoudit Vaší způsobilost vykonávat práci může pouze smluvní lékař zaměstnavatele. Typicky se bude jednat u závodního lékaře a pouze u prací s nepravděpodobným nepříznivým vlivem na zdraví (administrativní práce) může prohlídku provést praktický lékař zaměstnance, nicméně pouze na žádost zaměstnavatele. V případě, že dojde k ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnavatel pro ztrátu zdravotní způsobilosti (případně dohodou) a Vaše výdělky budou po ukončení pracovního poměru nižší, než průměrný výdělek v dosavadním zaměstnání, náleží Vám náhrada na ztrátě na výdělku (tzv. renta). Tato náhrada Vám přísluší, i když budete vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání.

Pracovní poměr můžete ukončit i Vy, pokud však není prokázána ztráta zdravotní způsobilosti v příčinné souvislosti s pracovním úrazem, renta Vám náležet nebude.