Pracovněprávní nároky: Ukončení pracovního poměru u nemoci z povolání

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den,prosím o odpověd na můj dotaz.Mám neschopenku už 10měsíců a podle lékařských vyšetření jsem pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost k vykonávané práci.Zaměstnavateli odevzdám lékařské vyrozumění o pozbytí mojí zdravotní způsobilosti a protože mě asi nenabídne jinou-lehčí práci měli bysme se mezi sebou domluvit na dohodě o rozvázání pracovního poměru.Pokud se tak dohodneme a k určitému datumu pracovní poměr se mnou ukončí musím taky k tomu datumu ukončit pracoví neschopnost,nebo můžu nadále marodit.Děkuji za odpověd.

Dobrý den,

Ve Vašem případě je podstatné, zda máte nárok na nemoc/úraz z povolání či nikoliv. K tomuto je třeba vystavení platného lékařského posudku, který tuto skutečnost prokazuje. Pokud se tak stane, máte nárok na vykonávání pracovní pozice, kterou jste se svým zdravotním stavem schopna vykonávat. Pokud Vás na příhodnou pracovní pozici zaměstnavatel nezařadí, máte nárok na vyplácení ztráty na výdělku od zaměstnavatele, u kterého k nemoci/úrazu v souvislosti s vykonáváním daného povolání došlo.

Pokud však nemoc/úraz z povolání uznaný nemáte, doporučujeme Vám neukončovat pracovní poměr dohodou, nýbrž výpovědí ze strany zaměstnavatele, neboť Vám mimo jiné náleží i nárok na odstupné. Co se týče trvání dočasné pracovní neschopnosti, ta může s podpůrčí dobou trvat maximálně 380 dní. Ta lze následně posudkovým lékařem za jistých podmínek o další tři měsíce prodloužit.

S podzravem