Pracovněprávní nároky: Ukončení pracovního poměru v opakované pracovní neschopnosti

Pracovní neschopnost

Dobrý den, nedávno jsem Vám psala dotaz ohledně nároku na odškodnění po prac.úraze kromě posudku o bolestném. Za Vaši užitečnou odpověď mockrát děkuji. Vzhledem k tomu, že nastaly komplikace, se na Vás znovu obracím s prosbou o radu. Kvůli pracovního úrazu, který se mi stal na konci ledna 2018, jsem byla nucena nastoupit na nemocenskou. Doktoři mi diagnostikovali nejprve problémy s kolenní čéškou. Po neustálých bolestech, které nepřestaly ani po nastavené léčbě, mi byla změněna diagnóza na povolené a namožené postranní kolenní vazy. Při léčbě jsem musela absolvovat i léčbu obstřikem. Ta bohužel také nezabrala a byly mi nabídnuta léčba pomocí fyzioterapie. Vzhledem kvůli tomu, že nepocházím původem z města do kterého jsem se přistěhovala, jsem fyzioterapie kvůli nevhodné zdrav.pojišťovně nemohla podstoupit. Zhruba na konci února 2018, jsem tedy začala docházet na rehabilitace. Po rehabilitacích nastala menší úleva od bolesti, ale noha stále není plně funkční, jako před prac.úrazem. I přesto, že bolesti a problém s chůzí stále přetrvává, mi byla ukončena nemocenská s doporučením lékaře, abych nohu nepřetěžovala. Dále mi bylo řečeno, abych při bolestech nechala nemocnou nohu minimálně 5 minut odpočinout nejlépe v sedě. Pracuji ve firmě, kde stojím 11,5 hodin. Dne 12.4. 2018 jsem se vrátila do práce, kde mě přeřadili na jinou prac.pozici, aby se předešlo opakování úrazu. Vzhledem k tomu, že je práce namáhavá na stání, vrátily se mi opét bolesti zpět. Když jsem v práci řekla o doporučení lékařena pauzy při bolestech, moc se jim to nelíbilo. Zkoušela jsem se tedy dohodnout aspoň na dočasně kratších směnách, aby si noha mohla na doporučení lékaře znova zvyknout na takovouto zátěž. Bohužel jsem ani s jedním návrhem nijak neuspěla a ve finále mi bylo oznámeno, že pokud půjdu znova na prac.neschopenku, tak mi ukončí prac.smlouvu, kterou mám sjednanou do 30.4. 2018. Chtěla bych se tedy zeptat, jak by to bylo v případě nástupu opět na prac.neschopenku. Jestli mám tedy znova nárok na bolestné nebo jiné fin.odškodnění a zda mě mohou v prac.neschopnosti vyhodit. Zda se to pak bere znovu, jako prac.úraz. V případě, že bych musela kvůli prac.úrazu ukončit pracovní poměr a najít si novou práci z důvodu neschopnosti mě přeřadit na vyhovující prac.pozici nebo nastoupit na hůře placenou práci. Do kdy je firma povinna vyplácet fin.odškodnění za nižší výdělek a kdo posuzuje, zda mám či nemám na toto odškodnění nárok a jaké dokumenty/ posouzení potřebuji. Smlouvu mám tedy sjednanou do 30.4. 2018, ale dne 12.4. 2018 mi byla přislíbeno prodloužení prac.poměru o další půl rok. Mockrát děkuji za odpověď. Davidová

Vážená paní Davidová,

vzhledem k tomu, že pracovní poměr máte sjednán na dobu určitou, jeho ukončení uplynutím sjednané doby je možné, i pokud budete v pracovní neschopnosti. Neexistuje zde žádné povinnost zaměstnavatele pracovní smlouvu prodloužit.

Co se týká jednotlivých nároků (tj. zejména dorovnání mzdy po dobu pracovní neschopnosti), tak toto záleží na posouzení lékaře (případně znalce v oboru zdravotnictví), neboť by bylo nutné prokázat, že současné zdravotní problémy jsou skutečně následkem (původního) pracovního úrazu. V případě, že nebude možné dosáhnout dohody, zadejte případ, rádi se na celou věc blíže podíváme.

S pozdravem,