Pracovněprávní nároky: Ukončení pracovního poměru v pracovní neschopnosti

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, je mi 55 let, jsem skoro rok na PN, byl mi přiznán ID 1.st. Jakým způsobem můžu ukončit PP , abych se neošidila. Děkuji předem za odpověď. E.Kučerová

Dobrý den,

po dobu pracovní neschopnosti je podle § 53 odst. 1 písm. a) zákoníku práce zaměstnavateli zakázáno dát zaměstnanci výpověď, neboť se jedná o tzv. ochrannou dobu. Ukončení pracovního poměru je tedy možné buď výpovědí z Vaší strany, anebo dohodou se zaměstnavatelem. V případě ukončení pracovního poměru výpovědí ze strany zaměstnance však není dán nárok na odstupné.

Jelikož nezmiňujete příčiny Vaší dlouhodobé pracovní neschopnosti, nabízejí se dvě možné varianty, co se týče odstupného. Jestliže Váš zdravotní stav nesouvisí s výkonem práce, pak můžete pracovní poměr ukončit (jak výpovědí z Vaší strany, tak i dohodou), avšak bez nároku na odstupné.

Jestliže však Váš nepříznivý zdravotní stav má původ v zaměstnání (pracovní úraz, nemoc z povolání, případně ohrožení touto nemocí) a podle lékařského posudku, který vydá poskytovatel pracovnělékařských služeb, nesmíte dále konat Vaši dosavadní práci, náleží Vám při ukončení pracovního poměru dohodou z tohoto důvodu odstupné, a to v souladu s ustanovením § 67 odst. 2 zákoníku práce ve výši nejméně dvanáctinásobku Vašeho průměrného měsíčního výdělku.