Pracovněprávní nároky: Ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den,žádala jsem firmu o dohodu o ukončení pracovního poměru k 30.4.2018 ze zdrav. důvodů, že jsem zdravotně nezpůsobilá k této práci mi potvrdil závodní doktor. Ale firma se mnou chce ukončit pracovní poměr hned k 4.4.2018, ani jsem si nevybrala dovolenou. Může to tak udělat, já nechci skončit hned ?Prý to také musí sepsat jako výpověď ne jako dohodu. Nastoupit do nového místa mám od 1.5.2018. Mám nárok na odstupné? Mám nárok na proplacení výpisu ze zdravotní dokumentace? Jak má vypadat ukončení ze zdravotních důvodů? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jednání zaměstnavatele nám nepřijde adekvátní. Jestliže chcete ukončit pracovní poměr z důvodu zdravotní nezpůsobilosti, máte dvě možnosti.

První možnost je následující: můžete se se zaměstnavatelem dohodnout o ukončení pracovního poměru tím, že podepíšete společně dohodu. V tomto případě pracovní poměr končí datem, který je v dohodě (toto datum může být jakékoliv).

Druhá možnost: můžete podat výpověď sama, v takovém případě bude běžet dvouměsíční výpovědní lhůta, která začíná první den následujícího měsíce.

Ohledně nároku na odstupné: nárok byste měla v případě, že zdravotní komplikace by byly způsobeny nemocí z povolání nebo pracovním úrazem.

S pozdravem,