Pracovněprávní nároky: Ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů a nárok na odstupné

Ukončení pracovního poměru Nárok na odstupné Nemoc z povolání

Dobrý den, od lékařky jsem obdržel zprávu pro zaměstnavatele,, kde je uvedeno, že nemohu nadále vykonávat dosavadní pracovní pozici. Majitel firmy mi nemůže nabídnout jinou práci a neví co má dělat. Já také nevím. Musím počkat 15 dní, nebo se domluvit? jestli mám dát výpověď a obdržet náhradu mzdy, nebo si nechat dát výpověď a dostat odstupné. A v jaké výši odstupné je, někdy se uvádí dle odpracované doby, někdy minimálně 12 měsíců, pokud je důvodem výpovědi zdravotní důvod. Poraďte prosím jak postupovat, nerad bych naletěl svému vychytralému šéfovi.

Dobrý den,

zde záleží zejména na tom, jak vznikly Vaše zdravotní problémy, kvůli kterým nemůžete nadále práci vykonávat. Pokud by zdravotní problémy byly způsobené výkonem práce, mohlo by se jednat o nemoc z povolání. V takovém případě můžete mít nárok až na 12timěsíční odstupné. Zda se o nemoc z povolání jedná či nikoliv stanovuje klinika pracovního lékařství. Více o nemoci z povolání naleznete zde https://www.vasenaroky.cz/tipy-a-rady/nemoc-z-povolani

Pokud bys však zdravotní problémy práce nezpůsobila a měly by jinou příčinu, nárok na odstupné bohužel nevzniká.

V případě, že se budete domnívat, že Vám odstupné náleží, ale zaměstnavatel Vám je nechce vyplatit, určitě se na nás obraťte. Stačí zadat případ k posouzení zdarma zde https://www.vasenaroky.cz/zadat-pripad

Pokud byste chtěl se zaměstnavatelem uzavřít dohodu, doporučujeme vždy uvést důvod výpovědi.