Pracovněprávní nároky: Ukončení zaměstnání při nemoci z povolání

Nárok na odstupné

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat,pokud mi podnikový lékař nepotvrdí preventivní prohlídku z důvodu ohrožení nemoci z povolání,mám nárok na dvanáctiměsíční odstupné?Pokud mi zaměstnavatel do 15. dní neumožní vykonávat vhodnou práci,můžu podat výpověď sama ze zdravotních důvodů ,aniž bych přišla o nárok na odstupné?Jaké jsou lhůty do kdy bych měla výpověď podat ,pokud s tím podnik nebude nic dělat?Zaměstnavatel je názoru,že socializmus skončil,takže mou povinností je, si najít novou práci a dát výpověď dohodou bez jakýchkoliv nároků..Děkuji za odpověď.

Vážená paní,

v případě podezření na nemoc z povolání navštivte svého praktického lékaře, který Vás ze zákona musí vyšetřit. V případě, že se potvrdí, že by se mohlo jednat o nemoc z povolání, měl by Vás doporučit k odbornému lékaři v oblasti pracovního lékařství (pokud tak neučiní, můžete pracoviště navštívit sama a lék. dokumentaci od praktika si vyžádat). Pokud tento na základě vyšetření a předešlé dokumentace zhodnotí, že se jedná o nemoc z povolání, vydá Vám posudek (pokud s výsledkem nesouhlasíte, můžete do 10 dní podat návrh na jeho přezkoumání. Stejným způsobem může reagovat i zaměstnavatel). V případě uznání toto ohlásíte zaměstnavateli, který má povinnost Vás převést na jinou odpovídající práci a nahradit rozdíl mezi mzdou před a po zjištění nemoci (pokud se tato liší). V opačném případě Vás buď může nechat zaměstnanou a nepřidělovat práci (jednalo by se o překážku na straně zaměstnavatele, náhrada mzdy by Vám příslušela jako doposud), nebo Vám dát výpověď, popř. s Vámi skončit prac. poměr oboustrannou dohodou. V obou možnostech Vám náleží 12ti měsíční odstupné. V případě, že dáte výpověď sama, nárok na odstupné Vám nenáleží.