Pracovněprávní nároky: Ukončení živnosti zaměstnavatele bez výpovědi

Dovolená

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Jsem ted na mateřské a chtěla jsem nastoupit na řádnou dovolenou,která mi za letošní rok vznikla,účetní mi napsala,že mám nárok pouze za leden a únor (3 dny) a že mi pracovní poměr skončil posledním únorem,kdy zaměstnavatel přerušil živnost.Nedostala jsem, žádnou výpověd a vlastně nemám ani zaměstnavatele a ted nevím jak mám dál postupovat.S mojí dovolenou je problém v tom,že nemám zaměstnavatele a účetní neví jak se má postupovat dále.Smlouvu mám do dobu neurčitou.Jak si mám tedka vybrat dovolenou na kterou mám nárok? Nebo neměl spíš můj zaměstanavatel se mnou v tomto případě rozvázat pracovní poměr z jeho strany is odstupným? Děkuji za odpověd Hana

Dobrý den, v případě, kdy zaměstnavatel ukončil činnost, je povinen Vám dát výpověď z důvodu zrušení zaměstnavatele. Pak zaměstnanci náleží odstupné ve výši:

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.

Pokud máte stále nevybranou dovolenou, je nutné, aby Vám ji zaměstnavatel proplatil.