Zdraví: Úmyslné napadení spolužákem

Odškodnění za úraz ve škole

Dobrý den, mám dotaz. Tento týden syna 12 let napadl schválně při TV ve škole spolužák a způsobil mu pohmoždění zad. Syn byl u lékaře, musí nosit ortézu, doma ležet a má velké bolesti. Škola mu dala vyplnit formulář pro pojišťovnu školy. Jeho spolužáka nejspíš nemine důtka. Toť vše z hlediska školy. Jak ale my bychom ještě měli postupovat pro získání odškodnění za fyzickou a psychickou újmu přímo od viníka? děkuji, s pozdravem N.

V případě škody vzniklé žákům základní školy při vyučování je odpovědným subjektem ze zákona přednostně škola. Ta má pak povinnost vyplatit žákovi související plnění, především se pak bude jednat o bolestné, náklady léčení, případně náhradu za ztížení společenského uplatnění. Proto byl také v tomto případě vyplněn daný formulář pro pojišťovnu, školy jsou totiž pro obdobné případy téměř bezvýjimečně pojištěny. Je tedy třeba zejména počkat na vyřízení pojistné události ze strany školy a podle poskytnutého plnění zvážit další postup. Především lze však doporučit snažit se získat maximální plnění v mimosoudní fázi řešení věci se školou, resp. její pojišťovnou. Je třeba také počítat s tím, že všechny nároky je třeba důkladně podložit a odůvodnit.

Teoreticky by bylo v daném případě možné požadovat i utrpěnou nemajetkovou (psychickou) újmu, nicméně je třeba vzít v potaz, že je třeba tento nárok velmi podrobně odůvodnit a podložit tak, aby nekolidoval s plněním poskytnutým jako náhrada bolestného či ztížení společenského uplatnění a bylo prokázáno, že značná nemajetková újma v tomto případě vznikla.

Vzhledem k tomu, že právní úprava počítá s přímou objektivní odpovědností školy v uvedeném případě, nelze primárně doporučit požadování náhrad po nezletilém viníkovi, které by bylo potenciálně komplikované a s nejistým výsledkem.

Zpět do Zdraví